Pszichológus, pszichodramatista

Mi a pszichodráma?
„A lélek színháza”
A pszichodráma egy közel 100 éves, nemzetközileg elterjedt, a klinikumban és az önismereti terápiában egyaránt jól bevált, Magyarországon is népszerű csoport-pszichoterápiás módszer.
Csoportunkban a J. L. Moreno által kidolgozott protagonista-centrikus pszichodráma-módszert alkalmazzuk. A morenoi pszichodráma gyökerei a görög színházhoz nyúlnak vissza, ahol a főszereplő (protagonista) és az „ellenszereplők” (antagonisták) harcát kíséri végig aktív részvétellel a közösséget képviselő kórus – a csoporttagok. Moreno talán legfontosabb dramatikus felfedezése a szerepcsere alkalmazása, amelynek segítségével a főszereplő a története szereplőinek szemével nézhet önmagára – és egyúttal önmagával is szembenézhet.
Hogyan működik a pszichodráma?
A pszichodráma csoportban a csoporttagok a pszichodráma színpadán eljátsszák és újraélik életük fontos helyzeteit, majd ezt követően elmondják egymásnak, hogy mit éltek át játék közben, illetve mi jutott eszükbe a pszichodráma játékról. A pszichodráma célja, hogy 1) a dramatikus, élményszerű játékon, 2) a verbális megbeszélésen, valamint 3) a csoportfolyamaton keresztül a résztvevők jobban rálássanak a belső világukra, kapcsolataikra, és arra, hogy a jelenlegi problémáik, élményeik, elakadásaik hogyan kapcsolódnak az életük eseményeihez. A különböző helyzetek újraélése és feldolgozása, érzelmi átdolgozása a csoport segítségével történik, és aztán a csoportban átélt új tapasztalatok segítenek abban, hogy a csoporttagok a csoport terén kívül, a realitásban is változni, változtatni tudjanak.
A változás az egyénben és a csoportban zajló lélektani folyamatokon alapul.

A pszichodráma két szinten zajlik: az úgynevezett "csoporttérben" és a "színpadon".
-
A csoporttagok minden ülés elején a csoport reális terében megosztják egymással azokat az érzéseket, gondolatokat, problémákat, amelyek aktuálisan foglalkoztatják őket.
-
Ezután a csoport kiválasztja az egyik témát, amely aznap a pszichodráma színpadára kerül. A téma "gazdája" (a protagonista, vagyis főszereplő, aki a problémát felvetette) a pszichodráma vezető segítségével keres egy olyan konkrét helyzetet, képet az életéből, amikor átélte azt a problémát, amit megfogalmazott. Ezt követően kiválasztja, kik fogják eljátszani a csoportból a jelenet szereplőit, bemutatja a karaktereket, majd a szereplők együtt lejátsszák, átélik a jelenetet.
A pszichodrámában a mesélő – akit itt protagonistának hívunk – belép a saját történetébe, és játék közben, a vezető segítségével bontja ki annak részleteit. A történetet a protagonista múltbeli élményei és a jelenlegi érzései alakítják és viszik előre. A játék során a főszereplőnek általában eszébe jutnak korábbi helyzetek az életéből, amikor hasonló érzéseket élt át, mint az eredeti jelenetben. Az aktuális helyzet lejátszása után általában ilyen korábbi élethelyzeteket jelenít meg a csoport a színpadon. A pszichodráma színpadán lehetőség van arra, hogy a csoporttagok újraéljék a korábbi fontos élményeket, de arra is, hogy ebben az ismétlésben megéljék a helyzetek egy más oldalát, vagy éppen valamit másként tudjanak tenni, mint ahogy az az életben történt. A belső élmények "színpadon" történő megjelenítésével, átdolgozásával lehetőség van a változást, fejlődést akadályozó belső gátak, szorongások leküzdésére. -
A személyes élmények megjelenítése után a csoport reális terében megbeszéljük a játékot: a csoporttagok elmondják, hogy mit éltek át a különböző szerepekben, illetve azt is megosztják egymással, hogy a saját életükben milyen hasonló élményeket éltek át. Arra törekszünk, hogy a színpadon átélt érzéseket összekapcsoljuk az életben átélt érzésekkel.

120 órás önismereti pszichodráma csoport indul 2024 februárban
Újbuda-központnál, az Allee-val szemben
Mit adhat neked a pszichodráma önismereti csoport?
Itt lehetőséged nyílik…
-
magaddal minőségi időt tölteni, a benned lakozó gyermekhez kapcsolódni
-
a kapcsolataidban ismétlődő mintákat megérteni és azokon változtatni
-
az önismeretedet fejleszteni
-
másokhoz kapcsolódni
-
az életednek aktív szereplője lenni
-
mindezt játékos formában
-
egy csoportban, ami megtart, támogat, bátorít.
Ezáltal előreléphetsz önmagad felvállalásában, az igényeid és érdekeid képviselésében a mindennapokban és konfliktushelyzetekben, az életed bármely területén.
Csoportvezetők
Számunkra a pszichodráma az élet
Fontos információk

Jelentkezés: emailben vagy telefonon.
A csoport indulása előtt rövid beszélgetésre hívunk.
A Magyar Pszichodráma Egyesület keretein belül szervezett csoport. Szupervízor: Dr. Pintér Gábor.
A csoport önismereti fókuszú, képzésbe nem beszámítható.