top of page

Rólam

Káplár Péter vagyok, diplomás pszichológus, pszichodráma asszisztens és komplex integratív terapeuta jelölt.

Dél-Budán, a Móricz Zsigmond körtér környékén, illetve online dolgozom.

Egyéni és csoportos formában támogatom a hozzám fordulókat az önismeretük elmélyítésében. 

Diplomámat az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karán szereztem.

A pszichológiai tanácsadás megoldásközpontú, fókuszált célkijelöléssel dolgozó, több pszichológiai irányzat (pszichodráma, pszichodinamikus irányzatok, hipnoterápia, személyközpontú szemlélet, mindfulness, kognitív viselkedésterápia és sématerápia, családterápia, stb.) szemléletéből és módszertani eszköztárából merítő irányzatát követem.

Háttér

Az önismereti folyamatban átélhetővé és megérthetővé válnak a problémák hátterében álló fontos összefüggések, és így lehetővé válik a változás.

Kapcsolati tudásunk, az, hogy milyen alapvető kapcsolati viszonyulásokat, kapcsolati sémákat használunk, úgynevezett implicit tudás: olyan tudás, amit pici gyermekkorunkban sajátítottunk el, és amihez tudatosan nincs is hozzáférésünk. Olyan tudás ez, mint ahogyan beszélni, járni, biciklizni tudunk. Ha pisztolyt fognának a fejünkhöz, akkor sem tudnánk tudatosítani, hogy pontosan mely izmainkat kell megfeszítenünk, melyiket ellazítanunk, hogyan kell az egyensúlyunkat megtartanunk, amikor lépünk vagy amikor tekerünk. Ennek a tudásnak az előhívása automatikus, nem tudatos: “magától” aktiválódik és “lefut a program”.

Ezzel az implicit kapcsolati tudással lépünk be és ezt működtetjük automatikusan az érzelmileg fontos kapcsolatainkban a jelenben -- a párunkkal, a főnökünkkel, a gyermekünkkel, stb. --, ez pedig visszahat arra, ahogy ők reagálnak ránk, viselkednek velünk.

Konzultációink során jobb rálátása lesz ezekre a mintákra, elvárásokra, és hogy mindezek milyen hatással vannak jelenbéli kapcsolataira.

Tanulmányok, végzettségek

Befejezett módszerspecifikus tanulmányok

  • Ericksoni Hipnózis és Rövidterápia -- Magyar Komplex Pszichoterápiás Egyesület (Komplex Integratív Terapeuta képzés)

  • pszichodráma asszisztens -- Magyar Pszichodráma Egyesület

Folyamatban lévő módszerspecifikus tanulmányok

  • pszichodráma felsőfok (pszichodráma vezető) -- Magyar Pszichodráma Egyesület

  • Katatím Imaginatív Pszichoterápia (KIP) -- Magyar Komplex Pszichoterápiás Egyesület (Komplex Integratív Terapeuta képzés)

Egyetemi végzettségek

  • pszichológia MA (Eötvös Loránd Tudományegyetem), 2019

  • vezetés és szervezés MScBA (Rotterdam School of Management, Erasmus University), 2015

DSC_3530_edited.jpg
Panyola.jpg

Ars poetica

vagyis hogy mit gondolok arról, hogy mi a terápia lényege

„Ha az anyánk a kiságyunk felé hajolva nyitottsággal figyelte, hogy kik vagyunk, mivé cseperedünk, akkor mélyen belénk ivódik az élmény, hogy érdekesek és figyelemre méltóak vagyunk. Mintha az anya arca egy tükör lenne, amibe ha belenézünk, akkor -- jó esetben -- megláthatjuk benne a valódi önmagunkat. Nem azt, akivé ő szeretné, ha válnánk. Nem a félelmeit. Nem a gyermekkori hiányait. Hanem azt, akinek születtünk. Egyedül erre sajnos nem fogunk tudni rájönni, még akkor sem, ha önismereti könyvek garmadát olvassuk el. Önmagunk megismeréséhez ugyanis mindig kell egy másik ember, aki betölti a tükör szerepét. Az igényeink, a szükségleteink, az érzelmeink visszatükröződéséből áll össze bennünk egy kép önmagunkról. Vannak, akik szeretettel, elfogadással viszonyulnak ehhez a képhez, míg mások megvetéssel, elutasítással. De mindenki arra vágyik, hogy mások elismerjék, elfogadják, és azt jelezzék vissza számára, hogy értékes ember. Aki ezt nem tapasztalta meg gyermekkorában, az egész életében ezt fogja keresni. Az idegrendszerünk és vele együtt a testünk is megsínyli, ha nem elérhető valaki, aki figyel ránk, aki megtanítja nekünk azt, hogy kik vagyunk.”

(Lukács Liza: Hogyan szeretsz?)

bottom of page